Благи рецепти

Колач со чоколадо и карамел

Колач со интензивен вкус на чоколадо и богата арома на карамел – одлична комбинација за неодоливи сочни и ровки браунис.

Колач со интензивен вкус на чоколадо и богата арома на карамел – одлична комбинација за неодоливи сочни и ровки браунис.

Потребни состојки:

– 250 г путер или маргарин
– 180 г шеќер
– 4 јајца
– 1 лажичка екстракт од ванила (1 пакетче ванилин шеќер)
– 1 лажичка црвен пипер СИКА
– 100 г какао
– 240 г брашно
– 100 г чоколадни капки
– 3-4 лажици карамел сос

Начин на подготовка:

1. Во длабок сад измешајте ги ги шеќерот, ванилата и маргаринот или путерот. Додајте ги јајцата и промешајте додека не добиете изедначена смеса.

2. Додајте го црвениот пипер, брашното и какаото. Добро промешајте.

Колач со интензивен вкус на чоколадо и богата арома на карамел – одлична комбинација за неодоливи сочни и ровки браунис. со црвен пипер СИКА
Колач со интензивен вкус на чоколадо и богата арома на карамел – одлична комбинација за неодоливи сочни и ровки браунис. со црвен пипер СИКА
Колач со интензивен вкус на чоколадо и богата арома на карамел – одлична комбинација за неодоливи сочни и ровки браунис. со црвен пипер СИКА

3. Пренесете ја смесата во калап за печење добро премачкан со маргарин. Распределете ја смесата и наросете од чоколадните капки ( може да користите и сечкано чоколадо на мали парчиња).

4. Полејте и со карамел сосот и печете во загреана рерна на 180 степени околу 30 минути.

5. Оставете да се излади колачот и пресечете парчиња.

Уживајте во готвењето со зачините на СИКА!
Рецептот е приготвен од Dave’s Kitchen.

Можеби ќе ве интересира